image "Të takoje Messin ishte sikur të takoje Papën"

Futboll

“Të takoje Messin ishte sikur të takoje Papën”

news image

Christoph Kramer e ka krahasuar përballjen me Lionel Messin me takimin e tij me Papën, me mesfushorin e Borussia Monchengladbach që ndjehet krenar që ka luajtur kundër argjentinasit, transmeton Sinjali Sport.

Sulmuesi i Paris Saint-Germain, gjashtë herë fitues i Topit të Artë, konsiderohet si një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave të lojës, me shumë bashkëmoshatarë të tij që thurin shpesh lëvdata për argjentinasin.

Mesfushori i Gladbach Kramer është përballur me sulmuesin në disa raste, përfshirë në finalen e Kupës së Botës Brazil 2014, dhe ka pranuar se ai ka një imazh të të dyve përballë si ikona e tij në rrjetet sociale, siç është respekti që ka për sulmuesin veteran.

“Kjo do të jetë gjithmonë fotografia e profilit tim në WhatsApp, momenti më i mirë që kam luajtur futboll gjatë gjithë karrierës sime”, tha Kramer për DAZN, duke iu referuar takimit të tij në fushë me argjentinasin. “Të gjithë duan të fitojnë një ndërhyrje kundër Messit, por askush nuk ia del me të vërtetë.

“Do të kisha dashur të kisha folur me të, por kisha shumë respekt për të ndërtuar bisedën dhe nuk di çfarë gjuhe të flas!

“Më duhet të them – dhe kam pasur një ndjenjë të tillë vetëm kur takova Papën – ka diçka të mrekullueshme tek ai që qëndron ballë për ballë”.

Ish-reprezentuesi gjerman u përball me argjentinasin në sezonet e radhës në Champions League me Bayer Leverkusen, në 2015, dhe me Gladbach, në 2016, duke barazuar të parën dhe duke humbur të dytën.

Por përballja e tyre më e dokumentuar mbetet finalja e Kupës së Botës 2014.

Kramer u detyrua të largohej nga lëndimi për gjysmë ore, por u largua me një medalje fituesi pasi Gjermania triumfoi, duke i mohuar Messit një nder të madh të karrierës së tij që vazhdon t’i shmanget.

/GazetaSinjaliSport/