COVID-19

Të infektuar

1158

Të shëruar

876

Të vdekur

30

Botë/ Studim – Shumica e rasteve në New York kanë ardhur nga Evropa

news image

Një studim i ri, i realizuar në New York, thotë që shumica e rasteve me Covid-19 në këtë qytet, më i prekuri në SHBA, kanë ardhur nga Evropa.

Hulumtimi i ri tregon se koronavirusi filloi të qarkullojë në zonën e New York-ut nga mesi i shkurtit, javë para rastit të parë të konfirmuar dhe se udhëtarët sollën virusin kryesisht nga Evropa, jo nga Azia, raporton New York Times, transmeton Gazeta Sinjali.

“Shumica është qartësisht evropiane,” tha Harm van Bakel, një gjenetist në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai, i cili bashkë-shkroi një studim.

Një ekip i veçantë në N.Y.U. Shkolla e Mjekësisë “Grossman” erdhi në përfundime të jashtëzakonshme të ngjashme, megjithë studimin e një grupi të ndryshëm rastesh. Të dy ekipet analizuan gjenomet nga koronaviruset e marra nga qytetarët e New York-ut, duke filluar nga mesi i marsit.

“Njerëzit ishin thjesht të pavëmendshëm”, tha Adriana Heguy, një anëtare e N.Y.U. ekip.Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: