image Sot i jepet lamtumira e fundit gazetares Burbuqe Rushiti
[wp-story id="814678"]

Kosovë

Sot i jepet lamtumira e fundit gazetares Burbuqe Rushiti

news image

Sot i jepet lamtumira e fundit gazetares dhe poetes së njohur Burbuqe Rushiti.

Varrimi i të ndjerës bëhet në orën 18:00 në varrezat e qytetit në Prishtinë.Rushiti ka punuar disa vjet në ish-Radio Televizionin e Prishtinës, në redaksinë e kulturës, ndërsa më pas ishte korrespondente e disa mediave në Turqi përfshirë edhe televizionin NTV.            

Rushiti është autore e disa përmbledhjeve me poezi, ndërsa është marrë edhe me përkthime në prozë dhe në poezi, si dhe me kritikë letrare.

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) përmes një komunikate për media ka shprehur ngushëllimet me rastin e ndarjes nga jeta të Burbuqe Rushitit.