image Shqiptarët po “vriten” me kripë/ Mjekët: Konsumohet 6 herë më shumë se norma e lejuar
[wp-story id="814678"]

Shëndeti

Shqiptarët po “vriten” me kripë/ Mjekët: Konsumohet 6 herë më shumë se norma e lejuar

news image

Shqiptarët konsumojnë shumë kripë, madje 2  herë më shumë se norma e lejuar që është 5 gram në ditë dhe për pasojë kemi numër të lartë të personave që vuajnë nga hipertensioni, insultet celebrale, madje në moshë shumë të re.

Po si mund të binden shqiptaret të konsumojnë më pak kripë?

Mjekët, shpjegojnë se përveç qytetarëve, duhen detyruar industritë të reduktojnë nivelin e kripës te produktet e tyre, qoftë duke i taksuar më shumë.

65-70% e kripës që konsumojmë merret nga ushqimet e përpunuara. 15% e sasisë që marrim në ditë gjendet tek uji frutave, zarzavateve, mishit, vezës, qumështit peshkut, 15-20% e sasisë është kripa e gjellës që i shtojmë në gatimet shtëpiake. Buka dhe drithërat janë burim i konsiderueshëm i kripës që hyn në organizëm./GazetaSinjali/