image Shqelmoi macen e tij, futbollisti i Premierligës do të dalë para Gjykatës për seancën e parë këtë javë - Sinjali

Shqelmoi macen e tij, futbollisti i Premierligës do të dalë para Gjykatës për seancën e parë këtë javë

news image

Mbrojtësi i West Ham, Kurt Zouma, është akuzuar për tre vepra sipas ‘Aktit të Mirëqenies së Kafshëve’ pas incidentit të shkurtit, ku ai u pa duke shqelmuar dhe goditur macen e tij.

Lojtari i West Ham dhe vëllai i tij Yoan po përballen me pesë akuza të kombinuara pas një hetimi të RSPCA për këtë çështje.

Dyshja pritet të dalë në Gjykatë këtë javë për seancën e parë.

Zouma është akuzuar për tre vepra, duke përfshirë dy akuza për shkaktimin e “vuajtjeve të panevojshme”.

Ai është akuzuar gjithashtu për shkelje të detyrës së mirëqenies së kafshëve.

Yoan përballet me dy akuza për ndihmën, nxitjen, këshillimin ose blerjen e vëllait të tij për të kryer veprën penale të shkaktimit të vuajtjeve të panevojshme mbi mace.

Pasojat e incidentit panë që të dy macet u larguan nga shtëpia e Zouma dhe sanksione të ndryshme u vendosën ndaj tij dhe vëllait të tij.

Disa sponsorë ndërprenë lidhjet me Zouma dhe West Ham, megjithëse klubi qëndroi pranë lojtarit të tyre dhe ai vazhdoi të shfaqej rregullisht për skuadrën e David Moyes, duke përfshirë ecurinë e tyre gjysmëfinale të Europa League.

Yoan, ndërkohë, nuk ka luajtur për Dagenham dhe Redbridge që nga 29 janari, pasi është pezulluar pas incidentit të mëpasshëm.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: