image ShBA vret udhëheqësin e lartë të ISIS-it i cili ishte përgjegjës për shumë sulme në Evropë

Botë

ShBA vret udhëheqësin e lartë të ISIS-it i cili ishte përgjegjës për shumë sulme në Evropë

news image

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se kanë kryer një sulm në Siri, duke vrarë një udhëheqës të lartë të Shtetit Islamik (IS), për të cilin beson se ishte përgjegjës për planifikimin e sulmeve në Evropë.

Khalid Aydd Ahmed al-Jaburi vdiq në një vend të pazbuluar të martën, sipas një deklarate nga Komanda Qendrore e SHBA.

Asnjë civil nuk thuhet të jetë vrarë nga sulmi.

Deri më tani nuk ka asnjë përgjigje nga Siria.

Shtetet e Bashkuara thanë se al-Jaburi zhvilloi strukturën udhëheqëse për IS dhe se vdekja e tij do të “prishte përkohësisht aftësinë e organizatës për të komplotuar sulme të jashtme”.

Ai tha se IS “vazhdon të përfaqësojë një kërcënim” për Lindjen e Mesme dhe pjesë të tjera të botës.

Megjithatë, nuk u dhanë detaje të mëtejshme se cilat sulme besohet të ketë organizuar.

/GazetaSinjali/