image SHBA-ja tërheq ndihmën ndaj Afganistanit, shkak korrupsioni - Sinjali

SHBA-Afganistan/ SHBA-ja tërheq ndihmën ndaj Afganistanit, shkak korrupsioni

news image

Për shkak të korrupsionit masiv Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar tërheqjen e ndihmës për Afganistanin.

Ndihma që iu hoq Afganistanit ka një vlerë prej 160 milionë dollarëve. ky vendim vjen 10 ditë para zgjedhjeve të rëndësishme presidenciale.

Lidhur me këtë vendim, Pompeo përmendi “korrupsionin e qeverisë afgane dhe keqmenaxhimin financiar” si dhe “paaftësinë e Kabulit për të menaxhuar në mënyrë transparente burimet e qeverisë amerikane”.

Masa vjen në kohën kur presidenti afgan, Mohammad Ashraf Ghani, po synon një mandat të dytë në zgjedhjet që mbahen më 28 shtator.

Autoriteti Kombëtar i Prokurimit në Afganistan ka dështuar “të përmbushë standardet për transparencën dhe përgjegjshmërinë në menaxhimin e financave publike”, tha Pompeo.

Që nga viti 2001, Afganistani ka marrë më shumë se 93 miliardë dollarë ndihmë amerikane, sipas Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID). /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin