image 14 të vdekur e 78 të plagosur pas një tërmeti në Afganistan

Botë

14 të vdekur e 78 të plagosur pas një tërmeti në Afganistan

news image

Të paktën 14 persona kanë humbur jetën dhe 78 të tjerë janë plagosur pas një tërmeti që goditi Afganistanin perëndimor, thonë zyrtarët.

Shërbimi Gjeologjik i ShBA tha se tërmeti me magnitudë 6.3 goditi vendin afër kufirit me Iranin.

Një numër ndërtesash u dëmtuan, duke bllokuar njerëzit nën rrënoja, thanë zyrtarët afganë.

Të paktën tre lëkundje të fuqishme pasuan tërmetin fillestar.

“Ishim në zyrat tona dhe papritmas ndërtesa filloi të dridhej. Fasadat e mureve filluan të bien dhe muret u plasaritën, disa mure dhe pjesë të ndërtesës u shembën”, tha banori i Heratit, Bashir Ahmad, 45 vjeç, për agjencinë e lajmeve AFP.

“Nuk jam në gjendje të kontaktoj familjen time, lidhjet në rrjet janë shkëputur. Jam shumë i shqetësuar dhe i frikësuar, ishte e tmerrshme”, shtoi ai.

Terreni i thyer i Afganistanit është i prirë ndaj aktivitetit sizmik për shkak të përplasjes së pllakës tektonike indiane me pllakën euroaziatike në veri, duke çuar në tërmete. Mbi 200 njerëz në Afganistan dhe Pakistanin verior fqinj u vranë në vitin 2015 kur një tërmet shkatërrues goditi Afganistanin.

Në vitin 2002, rreth 1000 njerëz u vranë në Afganistanin verior nga një tërmet me magnitudë 6.1 ballë të Rihterit. Dhe një tjetër tërmet me magnitudë 6.1, si dhe lëkundjet e mëvonshme, në verilindjen e largët të Afganistanit, vranë të paktën 4,500 njerëz në 1998.

/GazetaSinjali/