image Sekuestrohen mbi 2 tonë kokainë në Kolumbi, droga do të shpërndahej edhe në Shqipëri
[wp-story id="814678"]

Botë

Sekuestrohen mbi 2 tonë kokainë në Kolumbi, droga do të shpërndahej edhe në Shqipëri

news image

Policia kolumbiane ka arritur të konfiskojë në portin turistik të Cartagena de Indias, në veri të Kolumbisë 2,279 kilogramë kokainë.

Agjentët e gjetën drogën të fshehur në pako, brenda një kontejneri që po shkonte në qytetin holandez të Roterdamit.

Alarmet u shkaktuan për shkak të një sërë parregullsish në dokumentacionin e mallit përpara se të dërgohej.

Falë kësaj dhe një skaneri që më pas kontrolloi kontejnerin, policia zbuloi pakot e kokainës.

Konfiskimi i kokainës i ka shkaktuar një humbje afro 100 milionë dollarë trafikantëve të drogës, raporton oranews.

Kjo drogë mund të shpërndahej në tregjet e Turqisë, Spanjës, Italisë dhe Shqipërisë”, thotë Ricardo Alarcón, drejtor i Njësisë Kundër Drogës.

Deri më tani, gjatë vitit 2021 autoritetet kolumbiane kanë sekuestruar më shumë se 302 tonë drogë./GazetaSinjali/