image Rusia tërhiqet nga marrëveshja e eksportit të fitimit të Detit të Zi

Botë

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e eksportit të fitimit të Detit të Zi

news image

Rusia ka pezulluar efektivisht pjesëmarrjen e saj në marrëveshjen e eksportit të grurit të Detit të Zi, ka thënë Kremlini.

Marrëveshja, e ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia korrikun e kaluar, synonte të lehtësonte një krizë globale ushqimore duke lejuar eksportimin e sigurt të grurit ukrainas të bllokuar nga konflikti Rusi-Ukrainë. Ai ishte zgjatur disa herë, por do të skadonte sot. Rusia kishte thënë prej muajsh se kushtet për zgjatjen e saj nuk ishin përmbushur.

“Në fakt, marrëveshjet e Detit të Zi pushuan së vlefshmi sot,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Fatkeqësisht, pjesa e këtyre marrëveshjeve të Detit të Zi në lidhje me Rusinë nuk është zbatuar deri më tani, kështu që efekti i saj ndërpritet”.

Moska është ankuar prej kohësh se kanë mbetur pengesa për eksportet e saj të grurit dhe plehrave. “Sapo të përmbushet pjesa ruse e marrëveshjeve, pala ruse do t’i kthehet zbatimit të kësaj marrëveshjeje, menjëherë”, tha Peskov.

Ai tha se vendimi për të mos rinovuar marrëveshjen nuk kishte lidhje me sulmin brenda natës në urën midis Rusisë dhe Krimesë, të cilin ai e quajti një “akt terrorist” dhe fajësoi Ukrainën.

“Këto janë ngjarje absolutisht të palidhura. Edhe para sulmit terrorist, pozicioni u deklarua nga presidenti Putin”, tha Peskov.

/GazetaSinjali/