image Rusia ftohet të luajë në turneun e futbollit aziatik pas ndalimeve nga UEFA dhe FIFA

Futboll

Rusia ftohet të luajë në turneun e futbollit aziatik pas ndalimeve nga UEFA dhe FIFA

news image

Rusia është ftuar të garojë në Kampionatin e Shoqatës së Futbollit të Azisë Qendrore (Cafa) në qershor, mes spekulimeve për një kalim në konfederatën aziatike (AFC) pasi vendi kërkon një rikthim në garat ndërkombëtare.

Ekipet ruse janë pezulluar nga garat evropiane dhe FIFA që kur Moska pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit 2022.

Federata e Futbollit të Taxhikistanit (TFF) tha se Rusia ishte ftuar në turneun inaugurues të Cafa-s për meshkuj të planifikuar për 9-21 qershor, së bashku me gjashtë vendet anëtare të Cafa-s dhe një vend tjetër që ende nuk është konfirmuar. Cafa është pjesë e AFC dhe është formuar në vitin 2014. Ai përfshin federatat kombëtare të Afganistanit, Iranit, Kirgistanit, Taxhikistanit, Turkmenistanit dhe Uzbekistanit.

TFF tha se Rusia e kishte pranuar ftesën, por Federata Ruse e Futbollit (RFU) i tha agjencisë së lajmeve Tass se po diskutohej mundësia dhe kushtet e pjesëmarrjes së ekipit.

AFC dhe Cafa nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment. Garat rajonale, të tilla si Copa América, shpesh ftojnë vende mysafire nga jashtë federatës në turne.

Skuadra ruse e femrave U-17 do të marrë pjesë në Kampionatin e Federatës së Futbollit të Azisë Jugore nga 20-28 mars.

Kalimi nga UEFA në konfederatën 47-vendesh të Azisë ishte shpallur nga presidenti i RFU, Alexander Dyukov, si një opsion i mundshëm për të lejuar ekipet kombëtare dhe klubet ruse të vazhdojnë konkurrencën ndërkombëtare.

Skuadra e meshkujve luajti tre miqësore vitin e kaluar, kundër Kirgistanit, Taxhikistanit dhe Uzbekistanit. Ata janë planifikuar të përballen me Iranin dhe Irakun këtë muaj.

Shumica e federatave ndërkombëtare sportive kanë përjashtuar atletët nga Rusia dhe aleati i saj Bjellorusia që nga pushtimi i Ukrainës, por disa kanë filluar t’i lejojnë ata të kthehen në garë.

/GazetaSinjaliSport/