image Ronaldo zemërgjerë, dërgon një aeroplan me ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi e Siri
[wp-story id="814678"]

Futboll

Ronaldo zemërgjerë, dërgon një aeroplan me ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi e Siri

news image

Cristiano Ronaldo u ka dërguar një aeroplan me ndihma familjarëve të viktimave të tërmetit shkatërrues në Siri dhe Turqi.

Ish-ylli i Manchester United është prekur thellësisht nga skenat tragjike që kanë lënë një numër të madh të vdekjeve dhe me ndikim të rëndë të njerëzve.

Dhe Ronaldo ka dërguar një aeroplan të mbushur plot me ndihmë për zonat e shkatërruara nga katastrofa.

Legjenda e Portugalisë ka paguar tenda, pako ushqimore, jastëk dhe batanije, shtretër, ushqim për fëmijë dhe qumësht dhe furnizime mjekësore për të ndihmuar në përpjekjen humanitare.

Mallrat janë dërguar si në Turqi ashtu edhe në Siri.

Nuk është hera e parë që Ronaldo ka bërë dhurime të tilla bujare.

Ronaldo dikur pagoi 83,000 dollarë (69,000 £) për të paguar për operacioniet në tru të fëmijëve dhe dhuroi 165,000 dollarë (137,000 £) për të ndihmuar në financimin e një qendre kanceri në vendin e tij të lindjes.

Përpara, i cili ka mbajtur role ambasadori për Save the Children, UNICEF dhe World Vision, gjithashtu dhuroi 1 milion funte në spitalet portugeze gjatë kulmit të pandemisë së koronavirusit.

/GazetaSinjaliSport/