image Rohde: Gjermania përkrah ambiciet evropiane të Kosovës drejt BE-së

Politikë

Rohde: Gjermania përkrah ambiciet evropiane të Kosovës drejt BE-së

news image

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Röhde, e ka pritur me pozitivitet miratimin e raportit të vitit 2022, të Komisionit Evropian për Kosovën.

“Përkrahje të plotë gjermane për ambiciet evropiane të Kosovës”, ka shkruar Rohde në Twitter pasi e ka shpërndarë postimin e raportueses për Kosovën në PE, Viola Von Crammonit.

“Siç është nënvizuar sërish nga kancelari Scholz në fjalimin e tij para parlamentit evropian. Të gjitha shtetet duhet të bëhen pjesë e familjes së Bashkimit Evropian”, ka shkruar Röhde në Twitter.

Përndryshe, Parlamenti Evropian e ka miratuar sot raportin e vitit 2022, të Komisionit Evropian për Kosovën.

Në të njëjtin raport mirëpritet aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Raporti rëndit po ashtu thirrjen e shteteve anëtare të BE-së që s’e kanë njohur ende Kosovën, që ta bëjnë këtë pa vonesë të mëtejshme dhe ta hapin rrugën e Kosovës në integrimin evropian.

/GazetaSinjali/