image Raportuesja për Kosovën në PE: Shpresojmë se SHBA-ja nuk ka plan për shkëmbim territoresh - Sinjali

Demanti/ Raportuesja për Kosovën në PE: Shpresojmë se SHBA-ja nuk ka plan për shkëmbim territoresh

news image

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon e ka shpërndarë në Twitter deklaratën e Departamentit të Shtetit, ku demantohet deklarata e kryeministrit në detyrë, Albin Kurti se ka plan sekret për shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë, ndërsa ka shkruar mbi të se shpreson që SHBA-ja të mbajë fjalën.

“Ne vetëm mund të shpresojmë se SHBA-ja, pas krijimit të rrëmujës në shtetin e Kosovës, do t’i mbetet besnik fjalës se nuk ka plan sekret dhe nuk ka shkëmbim territoresh”, ka shkruar eurodeputetja.

Të enjten mbrëma, përmes një deklarate të përbashkët të të dërguarit të posaçëm të administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ambasadorit amerikan në Kosovë, Philip Kosnett dhe përfaqësuesit të posaçëm për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, ata kanë shprehur besimin për një energji të re në procesin e dialogut, e cila do të rezultojë me njohje të ndërsjellë.

Deklarata është lëshuar në formë njoftimi për shtyp nga Departamenti amerikan i Shtetit.

“Duam ta bëjmë të qartë se nuk ka plan sekret për shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë, si kanë spekuluar disa. Përfaqësuesi i posaçëm, Richard Grenell nuk e ka parë dhe as që ka diskutuar ndonjë plan të tillë. Fokusi i Qeverisë së SHBA-së në përkrahjen e marrëveshjeve të kohëmëparshme për kthimin e lidhjeve ajrore, hekurudhore dhe rrugore synon ta përmirësojë gjendjen ekonomike dhe të krijojë momentum ekonomik. Besojmë se ky momentum do të japë energji të re për një proces dialogu që do të rezultojë me njohje të ndërsjellë”, thuhet në deklaratën e Departamentit të Shtetit. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin