image Qeveria iraniane: Viktimat me dy kombësi do të qendrojnë në Iran

Aeroplani/ Qeveria iraniane: Viktimat me dy kombësi do të qendrojnë në Iran

news image

Qeveria iraniane i konsideron viktimat me dy kombësi të avionit që u rrëzua si shtetas iranianë dhe nuk do të transportohen në vendet e tyre.

Shumë prej viktimave ishin me dy kombësi ndërsa rreth 57 prej tyre ishin kanadezë.

“Ne kemi lajmëruar Kanadanë se Teherani i konsideron viktimat me dy kombësi si qytetarë iranianë dhe vetëm Irani do të vajtojë për vdekjen e tyre”, deklaroi një politikan iranian.

Por ministri i jashtëm kanadez Francois Philippe Saban ka kundërshtuar vendimin iranian për viktimat me dy kombësi.

Ai e ka konsideruar si të pakuptimtë dhe deklaroi se shteti duhet të plotësojë dhe të respektojë dëshirat e familjarëve të viktimave. /Gazeta Sinjali/