image Putin do të humbasë samitin e G20

Botë

Putin do të humbasë samitin e G20

news image

Presidenti rus Vladimir Putin do të anashkalojë samitin e G20 në Indi muajin e ardhshëm dhe në vend të tij do të dërgojë ministrin e tij të jashtëm, tha të hënën zyra e kryeministrit Narendra Modi.

Zyra e Modi tha se ai foli me Putinin me telefon, duke “shprehur një mirëkuptim” për vendimin e tij për të mos marrë pjesë në samitin e 9-10 shtatorit, ku do të marrë pjesë ministri i Jashtëm Sergei Lavrov.

Nju Delhi dhe Moska kanë lidhje që datojnë që nga Lufta e Ftohtë dhe Rusia mbetet deri tani furnizuesi më i madh i armëve i Indisë.

India i është shmangur dënimeve të qarta të Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë, pavarësisht se ka ndjekur lidhje më të mëdha sigurie me Shtetet e Bashkuara.

Modi dhe Putin folën gjithashtu për “çështjet me shqetësim të ndërsjellë”, duke përfshirë samitin e përfunduar së fundmi të BRICS në Afrikën e Jugut, të cilin Putin vendosi ta trajtojë përmes lidhjes video.

Në mars, gjykata ndërkombëtare penale shpalli një urdhër-arresti për Putinin lidhur me akuzën e krimit të luftës për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas. India nuk është nënshkruese e ICC.

Kremlini i mohon akuzat, duke këmbëngulur se urdhri kundër Putinit është “i pavlefshëm”.

/GazetaSinjali/