image Putin: Kam përshtypjen se lufta Izrael-Hamas do të përshkallëzohet në një konflikt më të gjerë

Botë

Putin: Kam përshtypjen se lufta Izrael-Hamas do të përshkallëzohet në një konflikt më të gjerë

news image

Vladimir Putin ka thënë se nuk mendon se konflikti Izrael-Hamas do të përshkallëzohet në një luftë më të gjerë, pasi ai ka përshtypjen “se praktikisht nuk ka lojtarë të gatshëm për të zhvilluar konfliktin”.

Reuters raporton se duke folur në Pekin, presidenti rus tha:

Sa i përket goditjes në spital, tragjedia e ndodhur atje është një ngjarje e tmerrshme. Qindra të vdekur dhe qindra të plagosur janë sigurisht një katastrofë.

Unë me të vërtetë shpresoj se ky do të jetë një sinjal se ne duhet t’i japim fund këtij konflikti sa më shpejt të jetë e mundur. Në çdo rast, duhet të fokusohemi në mundësinë e fillimit të disa kontakteve dhe negociatave.

Kam përshtypjen se askush nuk dëshiron që kjo të vazhdojë, të zhvillohet konflikti dhe situata të përkeqësohet më tej.

Sipas mendimit tim, lojtarët kryesorë – disa, sipas definicionit nuk duan, disa kanë frikë nga diçka – por kam përshtypjen se praktikisht nuk ka lojtarë të gatshëm për të zhvilluar konfliktin dhe për ta kthyer atë në një luftë në shkallë të gjerë.

Zyrtarët palestinezë kanë fajësuar një sulm ajror izraelit për shpërthimin në spital, për të cilin Hamasi pretendoi se vrau rreth 500 njerëz. Izraeli ka pretenduar se shpërthimi ishte shkaktuar nga një lëshim i dështuar i raketës nga grupi militant Palestinez Xhihadi Islamik, i cili e mohoi fajin.

Putin foli të hënën me presidentin iranian Ebrahim Raisi, presidentin sirian Bashar al-Assad, presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi, presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas dhe kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

/GazetaSinjali/