image Putin dhe kancelari austriak takohen sot në Moskë

Botë

Putin dhe kancelari austriak takohen sot në Moskë

news image

Presidenti rus Vladimir Putin do të zhvillojë sot takim me homologun e tij, kancelarin austriak Karl Nehammer në Moskë.

“Ne jemi ushtarakisht neutral, por kemi një pozicion të qartë për luftën e agresionit rus kundër Ukrainës. Ai duhet të ndalojë. Ka nevojë për korridore humanitare, një armëpushim dhe hetim të plotë të krimeve të luftës”, tha Nehammer.

Kjo vjen pasi dolën raporte se Moska po mblidhte forcat e saj në lindje për një ofensivë të madhe dhe u kishte kërkuar njerëzve të largoheshin.

Mësohet se deri më tani rreth 4.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina, ndërsa 6.5 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit të shkatërruar nga lufta.

/GazetaSinjali/