image Prokuroria po heton edhe 6 klube të tjera të Serie A që dyshohet se kanë kryer marrëveshje të dyshimta me Juventusin

Futboll

Prokuroria po heton edhe 6 klube të tjera të Serie A që dyshohet se kanë kryer marrëveshje të dyshimta me Juventusin

news image

Hetimi i Prisma ndaj Juventusit po përhapet duke përfshirë edhe gjashtë klube të tjera të Serisë A, të cilët dyshohet se kanë kryer një sërë marrëveshjesh të dyshimta me Zonjën e Vjetër.

“Corriere della Sera” detajon se si Zyra e Prokurorit Publik të Torinos ka përcjellë një pjesë të vogël të dokumenteve nga hetimi i Prisma tek gjashtë prokurorë të tjerë anembanë vendit, duke shqyrtuar nga afër marrëveshje të ndryshme të dyshimta të kryera me Juventusin gjatë viteve të fundit.

Gjashtë klube të Serisë A janë të përfshira në këtë – Atalanta, Udinese, Sampdoria, Sassuolo, Bologna dhe Cagliari – të cilët tani do të thirren për të shpjeguar këto marrëveshje të dyshimta, veçanërisht marrëveshjet dhe opsionet e blerjes që nuk korrespondojnë me atë që raportohet në financat.

Për Atalantën, janë gjetur katër marrëveshje të paraportuara rikthimi me vlerë gjithsej 14.5 milionë euro, duke përfshirë Federico Mattiello (4 milionë euro), Simone Muratore (4 milionë euro), Mattia Caldara (3.5 milionë euro) dhe Cristian Romero (3 milionë euro). Asnjë nga këto marrëveshje sekrete nuk u raportua në FIGC dhe telefonatat e përgjuara tashmë kanë aluduar për natyrën e dyshimtë të këtyre marrëveshjeve.

Cagliari do të shqyrtojë nga afër marrëveshjen që bëri Alberto Cerri të kalojë nga Juventusi te ‘Rossoblu’, fillimisht në një huazim prej 1 milion € përpara se të bashkohej për 9 milion € në korrik 2019. Kjo marrëveshje pa që Zonja e Vjetër të gjeneronte fitime kapitale prej rreth 8 milion €, dhe paralelisht me marrëveshjen e raportuar ishte një email i datës në korrik 2018 i nënshkruar nga dy klubet që u garanton Biankonerëve një klauzolë kthimi.

Roli i Sassuolos si një bazë e përkohshme e operacioneve për Juventusin është shfaqur gjithashtu, me dy marrëveshjet në veçanti që tërheqin vëmendjen që janë mbrojtësi Merih Demiral dhe anësori Hamed Junior Traore, dy lojtarë që Biankonerët kërkuan nga ‘Neroverdi’ të nënshkruajnë, duke u premtuar atyre një marrëveshje në të ardhmen.

Shifrat e zbuluara nga hetuesit janë 4 milionë euro për Demiralin dhe 8,7 milionë euro për Traoren, të cilin Juventusi nuk mund ta nënshkruante sepse nuk kishte pasaportë të BE-së. Hetuesit kanë zbuluar gjithashtu një marrëveshje midis Paratici dhe presidentit të Sassuolo, Giovanni Carnevali, e cila detajon marrëveshje të tjera sekrete mes klubeve.

Disa marrëveshje midis Sampdorias dhe Juventusit po hetohen gjithashtu, me marrëveshjet që përfshijnë Emil Audero, Daouda Peeters dhe Erasmo Mule të gjitha të ekzaminohen nga afër.

Për Udinese, dyshimet rrethojnë marrëveshjen për Rolando Mandragora, dhe përfshirja e Bolonjës lidhet me Riccardo Orsolini.

Me pak më shumë se një muaj deri në seancën paraprake të Juventusit, të planifikuar për më 27 mars, Zyra e Prokurorit Publik të Torinos po shqyrton ngritjen e akuzave shtesë kundër Zonjës së Vjetër.

/GazetaSinjaliSport/