image Prishtina triumfon pa problem ndaj Partizanit në Ligën Unike

Basketboll

Prishtina triumfon pa problem ndaj Partizanit në Ligën Unike

Prishtina ka shënuar fitore ndaj Partizanit të Tiranës me rezultat 95:62, në kuadër të xhiros së katërt të Ligës Unike në konkurrencën e femrave.

Vashat prishtinase shënuan fitore të merituar, pasi vetëm çereku i parë ishte pothuajse i barabartë (27:24), dhe më pas dominuan basketbollistet prishtinase. Ato ishin në epërsi pas pjesës së parë 55:38, ndërsa në dhjetë minutat e fundit ishin në epërsi 77:44, kurse triumfuan në fund 95:62.

Te Prishtina u dalluan Sarah Mgbeike me 32 pikë e 18 kërcime, kapitenia Arbnore Përquku me 29 pikë, dhjetë kërcime dhe shtatë asistime, si dhe Aisia Robertson me 17 pikë e 13 asistime, kurse te Partizani më e dalluara ishte Aida Ballku 18 pikë e 10 kërcime.

Prishtina ka katër fitore dhe një humbje, ndërsa Partizani ka katër humbje në katër ndeshje. Skuadra prishtinase stinorin vjeshtor të Ligës Unike e përfundon ndaj Flamurtarit të Vlorës në mesjavë, ndërsa Partizani do të ballafaqohet me Tiranën. /Gazeta Sinjali Sporti/