image Presidentja Osmani pret në takim ambasadoren e Suedisë, diskutojnë për sigurinë

Politikë

Presidentja Osmani pret në takim ambasadoren e Suedisë, diskutojnë për sigurinë

news image

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me ambasadoren e Suedisë në Kosovë, Karin Hernmarck.

Ambasadorja suedeze ka njoftuar, se aplikimi i Suedisë për anëtarësim në NATO dhe siguria në Evropë, ishin temat kryesore që ka diskutuar me të parën e shtetit.

Aplikimi i Suedisë për t’ju bashkuar NATO-s dhe mjedisi i përkeqësuar i sigurisë në Evropë ishte tema kryesore që e diskutuam me presidenten Vjosa Osmani sot. Faleminderit që na pritet dhe për diskutimin e mirë”, ka shkruar ajo.

Me tërë paralajmërimet nga Rusia, Suedia dhe Finlanda kanë aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në NATO.

/GazetaSinjali/