image Presidenti kroat: Kroacia mund të kishte paditur Vuçiqin për krime në vitin 1995 - Sinjali

Presidenti kroat: Kroacia mund të kishte paditur Vuçiqin për krime në vitin 1995

news image

Presidenti kroat Zoran Milanoviq tha sot se Kroacia mund të kishte paditur presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Glina (1995) për një krim, por jo, sepse siç pretendon ai, kishte një vendim politik për të kaluar disa gjëra.

Milanoviq duke folur për Vuçiqin, tha se fare mirë mund të ngritej aktakuzë ndaj tij.

Po. Kjo deri sa të arrijë pushteti dhe pushteti shtetëror. Por ne nuk u morëm me këtë. Nuk e di pse Brnabiq është nervoze. Nuk ka arsye. Unë fola në favor të Serbisë. Kisha frikë se dikush këtu do të çmendej. Askush nuk duhet të poshtërohet. Unë gjithashtu thashë se disa kushte të vendosura nga Akademia e Shkencave dhe Arteve Kroate ishin të tepërta për Serbinë“, tha Milanoviq.

Ai tutje vazhdoi “por nuk e dëgjova këtë. Por thashë gjithashtu se Serbia, natyrisht, ajo duhet të jetë e kujdesshme se çfarë bën. Ata duan të anëtarësohen në BE. Shihni sesi suedezët i bashkohen NATO-s përballë Turqisë. Pra, kini kujdes se si flisni dhe si thonë njerëzit tanë atë që shkon, vjen rrotull”, shkruan dnevnik.hr.

Performanca e Vuçiqit në Glinë është krim”, shtoi ai.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: