image Presidenca e Ukrainës: Bisedimet me Rusinë kanë ecur përpara

Botë

Presidenca e Ukrainës: Bisedimet me Rusinë kanë ecur përpara

news image

Ihor Zhovkva, nënkryetari i zyrës së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës kanë ecur përfundimisht përpara.

Ai tha se bisedimet në Stamboll ishin hera e parë që, në vend që të jepte ultimatume dhe vijat e tyre të kuqe, pala ruse dëgjoi qëndrimin ukrainas.

Por ai i tha programit Today të BBC Radio 4 se Ukraina nuk do të tregtonte “asnjë centimetër të vetëm” të territorit, kur u pyet për rajonet lindore.

Zhovkva tha gjithashtu se Rusia nuk i kishte tërhequr trupat as nga Kievi dhe as nga Chernihiv, pavarësisht se Rusia tha se do të pakësonte operacionet e saj në ato zona.

/GazetaSinjali/