image Policia zbarkon në zyrat e Juventusit/ Sekuestrohen dokumente dhe ngrihet akuza për mashtrim financiar

Futboll

Policia zbarkon në zyrat e Juventusit/ Sekuestrohen dokumente dhe ngrihet akuza për mashtrim financiar

news image

Guardia Di Finanza ka zbarkuar në zyrat e Juventusit. Klubi Bardhezi është nën hetim me akuzën e mashtrimit financiar. Autoritetet kanë sekuestruar dokumente që kanë lidhje me lëvizjet në merkato të torinezëve. Prokuroria e Torinos ka nisur procedimin zyrtar, pasi Juventusi akuzohet për plusvalenca me transferime fiktive për të rregulluar bilancet.

Sipas mediave italiane, policia të enjten në darkë ka shkuar në zyrat e klubit dhe ka marrë dokumente sa u përket transfertave të kryera në tre vitet e fundit, ku dyshohet se janë bërë bilance të rreme financiare duke marrë për bazë transferime fiktive për të siguruar plusvalenca. Të hetuar janë presidenti Anjeli, zëvendësopresidenti Nevded si dhe ish-administratori Paratiçi, tashmë te Totenhem.

Dyshohet për lëvizje që kapin shumën 50 milionë euro, të gjitha lëvizje fiktive duke fryrë vlerat e tyre në merkato për të rregulluar bilancet e në teori duke krijuar mashtrim financiar pasi Juventusi është shoqëri aksionere. Kjo nuk është hera e parë që klubi bardhezi vihet përballë hetimeve për plusvalenca, por në rastet e mëparshme, Prokuroria e kishte pasur shumë të vështirë të ngrinte akuza pasi nuk mund të vërtetonte koston reale të futbollistëve të transferuar me shifra shumë shpesh jashtë normales edhe për emra të panjohur apo lojtarë akademie.

/Gazeta Sinjali Sporti/