image Përveç me talebanët, afganët përballen edhe me krizën e urisë - Sinjali

Përveç me talebanët, afganët përballen edhe me krizën e urisë

news image

Një zyrtar i lartë të mërkurën paralajmëroi se rezervat e ushqimit të Kombeve të Bashkuara në Afganistan mund të mbarojnë këtë muaj, duke kërcënuar se do të shtohet një krizë urie në sfidat me të cilat përballen sundimtarët e rinj talebanë të vendit përderisa përpiqen të rivendosin stabilitetin pas dekada lufte.

Sipas shefit humanitar të Kombeve të Bashkuara në Afganistan, rreth një e treta e popullsisë prej 38 milionë banorësh të vendit nuk e di nëse do të hanë çdo ditë.

Programi Botëror i Ushqimit i OKB -së javët e fundit ka sjellë ushqime dhe e ka shpërndarë atë në dhjetëra mijëra njerëz, por me afrimin e dimrit dhe thatësirës në vazhdim, nevojiten urgjentisht të paktën 200 milionë dollarë për të qenë në gjendje të vazhdojnë të ushqejnë më të prekurit Afganët, tha ai.

Deri në fund të shtatorit, rezervat që ka Programi Botëror i Ushqimit në vend do të mbarojnë,” u tha Alakbarov gazetarëve në një konferencë virtuale për shtyp. “Ne nuk do të jemi në gjendje t’i sigurojmë ato artikuj ushqimorë thelbësorë sepse do të jemi pa stoqe“, tha ai. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: