image Përkundër humbjes, Hamilton merr titullin "Sir" nga Princi Charles

Sporte të tjera

Përkundër humbjes, Hamilton merr titullin “Sir” nga Princi Charles

news image

Lewis Hamilton nuk ia doli të fitonte titullin e tetë kampionat në Formula 1 të dielën, me Max Verstappen që siguroi titullin e parë në karrierë pas një suksesi emocionues në garën e fundit.

Piloti britanik i Mercedes, një legjendë e gjallë e garave të shpejtësisë, ka marrë një vlerësim të jashtëzakonshëm në vendlindje.

Princi Charles i Uellsit, i dha titullin “Sir” 36-vjeçarit, si shenjë vlerësimi për arritjet e jashtëzakonshme në sport. Hamilton bëhet piloti i katërt i Formula 1 që fiton titullin “Sir”.

Piloti ishte i shoqëruar nga nëna e tij në ceremoninë që u mbajt në Kështjellën e Winsdor. Një mirënjohje e lidhur edhe me aktivitetin e rëndësishëm të kryer nga Hamilton jashtë pistave dhe lidhur me projektet e përfshirjes dhe barazisë. /Gazeta Sinjali Sporti/