image Përfitimet dhe vetitë që i sjellin bishtat e qershive shëndetit tonë

Shëndeti

Përfitimet dhe vetitë që i sjellin bishtat e qershive shëndetit tonë

news image

Qershia, fruti i cili është i pasur me shumë vlera ushqyese duke nisur që nga bishtat e deri te lëkura.

Fruti i stinës së verës përmban vitamina të shumta, është shumë e pasur me fibra, e antioksidantë që mbrojnë trupin nga radikalet e lira.

Pavarësisht se në të shumtën e rasteve prej qershive hamë vetëm tulin e shijshëm, në fakt harrojmë që bishtat kanë një rëndësi të veçantë për shëndetin e nuk duhet t’i hedhim në kosh.

Në mënyrë të veçantë, çaji që përgatitet me bishtat e qershive, kuron sëmundjet e traktit urinar dhe eliminon si me magji dhimbjet e veshkave. Bishtat e qershive, në rastin e gurëve apo kristaleve që krijohen në veshka, kanë veti magjike.

Çaji i përgatitur nga bishtat e qershive parandalon krijimin e gurëve dhe kristaleve.

Si ta përgatitni çajin nga bishtat e qershive?

Pasi i ke pastruar bishtat e qershive, vendosi në një tenxhere në të cilën ke hedhur më parë 1-2 gota ujë.

Lëre të vlojë për disa minuta. Këtë çaj mund ta konsumoni për disa ditë rresht.

Çajin mund ta pish edhe të ftohtë, 2-3 herë gjatë ditës derisa të ndihesh më mirë./Gazeta Sinjali/