image Për çfarë po akuzohet Trump dhe cilat janë vendimet shtetërore që janë marrë në Mar-a-Lago - Sinjali

Për çfarë po akuzohet Trump dhe cilat janë vendimet shtetërore që janë marrë në Mar-a-Lago

news image

Sa shqetësim për sigurinë shkakton ish-presidenti i SHBA-së?

Konfiskimi i kohëve të fundit i dokumenteve të klasifikuara të qeverisë në pronën luksoze Mar-a-Lago, ish-“Shtëpia e Bardhë e dimrit”, e bën të qartë se sa një shqetësim për sigurinë ngre ish-presidenti amerikan, thonë ekspertët.

Donald Trump është nën hetim nga FBI për shkelje të mundshme të Aktit të spiunazhit, i cili ndër të tjera ndalon ndarjen e informacionit konfidencial me personat që nuk janë të autorizuar për t’i pasur ato.

Edhe si president, Trump e bënte këtë. Në fillim të mandatit të tij, ai i dha spontanisht ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov informacion shumë të klasifikuar në lidhje me operacionin kundër ISIS.

Por Mar-a-Lago, ku organizohen dasma, festime dhe darka bamirësie, është një gjemb i veçantë në sytë e inteligjencës amerikane. Megjithëse Shërbimi Sekret siguron ish-presidentin dhe vendndodhjen, agjentët e tij nuk kanë autoritetin për të kontrolluar mysafirët ose anëtarët e klubit të Trump.

Urdhri i kërkimit për pronën e Trump tregon qartë shqetësimet e sigurisë kombëtare, tha ish-zyrtare e Departamentit të Drejtësisë të SHBA, Mary McCord.

“Natyrisht ishte shumë e rëndësishme për ta që të kthenin dokumentet në një vend të sigurt,” tha ajo. “Mbajtja e dokumenteve shumë të klasifikuara në një vend të frekuentuar nga vizitorë të shumtë të huaj dhe të tjerë që mund të kenë lidhje me qeveritë dhe agjentët e huaj, krijon një kërcënim të rëndësishëm sigurie.”

Nga ana tjetër Trump pretendon se të gjitha dokumentet që disponon janë të deklasifikuara dhe se ato ndodheshin në një vend të sigurt.

Konfidencialiteti i rrezikuar

Agjentët e FBI-së morën dhjetëra kuti dokumentesh nga prona në fillim të kësaj jave, duke përfshirë disa që përmbanin informacione të mbrojtjes.

“Ai mjedis është një makth për trajtimin e informacionit shumë të klasifikuar,” tha një ish-zyrtar i inteligjencës amerikane.

Departamenti i Drejtësisë nuk ka bërë të ditur se ku dhe si janë ruajtur dokumentet dhe fotot, por “rastësia” në Mar-a-Lago dihet mirë.

Një shembull i mirë është darka zyrtare e Trump dhe kryeministrit të atëhershëm japonez Shinzo Abe, e cila u organizua në vitin 2017 në tarracën e madhe të jashtme në Mar-a-Lago me shumë të ftuar të tjerë. Darka u ndërpre nga një provë raketore e Koresë së Veriut, kështu që të ftuarit që silleshin rreth e rrotull mundën të dëgjonin dhe regjistronin bisedën e Trump dhe Abe për kundërmasat.

Shtëpia e Bardhë më pas vendosi të ngrejë një dhomë të sigurt në Ma-a-Lago për biseda të ndjeshme. Atje, Trump dhe bashkëpunëtorët vendosën të nisin sulmet ajrore kundër Sirisë për shkak të përdorimit të armëve kimike.

Pas marrjes së vendimit, Trump organizoi një darkë zyrtare me presidentin kinez Xi Jinping. Ajo zgjati deri në ëmbëlsirën me çokollatë, por më pas i tregoi kolegut të tij kinez se çfarë kishte ndërmend të bënte.

Në vitin 2019, një grua kineze me malware të fshehur kaloi kontrollin e parë të sigurisë në hyrje të një klubi në Mar-a-Lago dhe u arrestua në minutën e fundit.

Shefi i atëhershëm i personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, u përpoq të kufizonte hyrjen në Mar-a-Lago, por Trump refuzoi të bashkohej me të.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: