image PDK kërkon nga Qeveria krijimin e kushteve të favorshme për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Veri

Politikë

PDK kërkon nga Qeveria krijimin e kushteve të favorshme për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Veri

news image

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka zhviluar njëtakim me kandidatët e kësaj partie, të cilët janë certifikuar për zgjedhjet për kryetarë të komunave në Mitrovicë të Veriut.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, i pari i PDK-së, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të krijojnë kushte të favorshme për mbarëvajtjen e këtij procesi.

Postimi i plotë i Krasniqit:

Takim përmbajtësor me kandidatët e Partisë Demokratike të Kosovës, të çertifikuar për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në Mitrovicë të Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok, të cilët i falënderova për vendosmërinë e tyre për të kandiduar dhe kontribuar në demokacinë e procesit zgjedhor.

Bashkë me Taulant Kelmendin, kandidat për Mitrovicën e Veriut, Albulena Behluli-Hetemin, kandidate për Leposaviq, Izmir Zeqirin, kandidat për Zubin Potok dhe Ilir Pecin, kandidat për Zveçan, diskutuam për përgatitjet lidhur me këtë proces, situatën e tensionuar në veri dhe ndamë shqetësimin për sigurinë e të gjithë qytetarëve atje.

Vetë vullneti i tyre i palëkundur për të kandiduar në këto zgjedhje, është akt patriotik dhe në shërbim të forcimit të demokracisë në Republikën e Kosovës.

Kërkojmë nga Qeveria e Kosovës dhe institucionet kompetente që të krijojnë kushte të favorshme për mbarëvajtjen e këtij procesi, që të jetë i sigurt, demokratik dhe i lirë!

/GazetaSinjali/