image Opozita në Turqi: Qeveria nuk i dëgjoi paralajmërimet për tërmete
[wp-story id="814678"]

Botë

Opozita në Turqi: Qeveria nuk i dëgjoi paralajmërimet për tërmete

news image

Qeveria e Turqisë nuk kishte bërë përgatitjet e duhura për tërmetin shkatërrues të së hënës, pavarësisht paralajmërimeve nga ekspertët, ka thënë një parti opozitare në vend.

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Popullit (HDP) Hisyar Ozsoy tha se njerëzit janë “shumë të zemëruar” me institucionet shtetërore sepse ato janë “shumë joefektive”.

Ai akuzoi qeverinë se ishte e përgatitur keq për katastrofën dhe tha se misionet e shpëtimit ishin vonë dhe “nuk mund të menaxhonin të gjithë procesin”.

“Po, është e vërtetë se ky është një tërmet shumë, shumë i madh, është një zonë shumë e madhe që është e vërtetë,” i tha ai BBC Newshour.

“Por pavarësisht paralajmërimeve të shkencëtarëve dhe gjeologëve që thoshin se do të ndodhte një tërmet, ne pamë që në fakt nuk ka pasur pothuajse asnjë përgatitje”.

/GazetaSinjali/