image OBSH i bën thirrje SHBA-ve të ndajnë më shumë informacione mbi origjinën e Covid-19

Botë

OBSH i bën thirrje SHBA-ve të ndajnë më shumë informacione mbi origjinën e Covid-19

news image

Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka kërkuar të gjitha vendeve të zbulojnë atë që dinë për origjinën e Covid-19, pasi pretendimet nga disa agjenci qeveritare amerikane se një rrjedhje laboratorike kineze ishte pas sëmundjes u mohuan me furi nga Pekini.

“Nëse ndonjë vend ka informacion për origjinën e pandemisë, është thelbësore që ai informacion të ndahet me OBSH-në dhe komunitetin shkencor ndërkombëtar”, tha të premten drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Drejtori i FBI-së, Christopher Wray, i tha Fox News të martën se agjencia e tij tani kishte vlerësuar se burimi i pandemisë Covid-19 ishte “me shumë mundësi një incident i mundshëm laboratorik në Wuhan”.

Infeksionet e para nga koronavirusi u regjistruan në fund të vitit 2019 në qytetin kinez, i cili pret një laborator të kërkimit të viruseve. Zyrtarët kinezë e kanë mohuar pretendimin e FBI-së, duke e quajtur atë një fushatë shpifjeje kundër Pekinit.

Tedros theksoi se OBSH nuk dëshironte të fajësonte, por donte të “përparonte të kuptuarit tonë se si filloi kjo pandemi, në mënyrë që të mund të parandalojmë, përgatitemi dhe reagojmë ndaj epidemive dhe pandemive të ardhshme”.

Ai tha se politizimi i kërkimit të origjinës po e bënte punën shkencore më të vështirë dhe si rezultat botën më pak të sigurt.

Në vitin 2021, agjencia shëndetësore e OKB-së krijoi Grupin Këshillues Shkencor për Origjinën e Patogjenëve të Rinj (Sago) për të parë origjinën e pandemisë.

“OBSH vazhdon t’i bëjë thirrje Kinës që të jetë transparente në ndarjen e të dhënave dhe të kryejë hetimet e nevojshme dhe të ndajë rezultatet,” tha Tedros, duke shtuar se ai kishte shkruar dhe folur me liderët e lartë kinezë në shumë raste.

“Deri atëherë, të gjitha hipotezat mbi origjinën e virusit mbeten në tryezë.”

Komentet nga Wray erdhën pasi një raport në fillim të kësaj jave tha se Departamenti Amerikan i Energjisë kishte përcaktuar se një rrjedhje e laboratorit kinez ishte shkaku më i mundshëm i shpërthimit të Covid-19. Megjithatë, ky vlerësim është bërë me “besim të ulët”.

Agjenci të tjera brenda komunitetit të inteligjencës amerikane besojnë se virusi u shfaq natyrshëm.

Maria Van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH-së Covid-19, tha se organizata kishte kontaktuar me misionin amerikan në Gjenevë për më shumë informacion.

Megjithatë, deri më tani ata nuk kanë pasur qasje në të dhënat mbi të cilat janë bazuar raportet e SHBA-së, tha Van Kerkhove.

“Mbetet jetike që ai informacion të ndahet”, për të ndihmuar në çuarjen e studimeve shkencore përpara, shtoi ajo.

Tedros tha se ekzistonte një imperativ moral për të zbuluar se si filloi pandemia, për hir të miliona njerëzve që humbën jetën nga Covid-19 dhe atyre që jetonin me Covid të gjatë.

Më shumë se 6.8 milionë vdekje nga Covid-19 dhe më shumë se 758 milionë raste të konfirmuara janë regjistruar nga OBSH. Organizata pranon se numri i vërtetë është shumë më i lartë.

/GazetaSinjali/