image “Një rast shumë i rrallë dhe sfidues”/ Operacioni që u krye me sukses në Kirurgjinë Vaskulare - Sinjali

“Një rast shumë i rrallë dhe sfidues”/ Operacioni që u krye me sukses në Kirurgjinë Vaskulare

news image

Në Kirurgjinë Vaskulare është kryer me sukses një operacion i një rasti shumë të rrallë, shkruan Gazeta Sinjali.

Operacioni është kryer te një pacient i moshës 56 vjeçare i cili kishte aneurizëm (zgjerim) të aortës së barkut në nivel të arterieve renale (veshkave).

Ky operim është bërë nga ekipi i Kirurgjisë Vaskulare së bashku me anesteziologët.

Pacienti kishte dhimbje të mëdha barku, për shkak të zgjerimit të arteries kryesore të barkut dhe arterieve në të dy këmbët, me dimensione 7.5 x 7.9 mm.

Shtatë ditë pas qëndrimit në spital, pacienti është liruar në shtëpi në gjendje të mirë shëndetësore.

Në njoftimin e SHSKUK-së bëhet e ditur se operacionet e kësaj natyre në spitalet private dhe në ato jashtë vendit kushtojnë deri në 20 mijë euro./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin