image Nëntë fëmijë afgan mbyten nga shpërthimi i bombës teksa po shkonin në shkollë - Sinjali

Botë/ Nëntë fëmijë afgan mbyten nga shpërthimi i bombës teksa po shkonin në shkollë

news image

Nëntë fëmijë kanë vdekur nga shpërthimi i një bombe në Afganistan. Raportohet se fëmijët ishin duke shkuar në shkollë në momentin kur shkelën në mjetin shpërthyer.

Shpërthimi i minës ndodhi në provincën verilindore të Takharit.

“Kjo zonë është nën kontrollin e talibanëve dhe që prej kohës kur forcat e sigurisë kryen sulme kundër këtij grupi, talibanët kanë vendosur mina kundër tyre”, tha Khalil Asir, zëdhënës i policisë lokale.

Merret vesh se fëmijët ishin të moshës 9 deri 12-vjeçare dhe sipas këtij zëdhënësi, katër prej tyre ishin nga një familje talibanësh.

Numri i viktimave civile në Afganistan është rritur në nivel rekord këtë vit, pavarësisht përpjekjeve të Shteteve të Bashkuara dhe talibanëve për të arritur marrëveshje të paqes përmes negociatave.

Rreth 4300 njerëz janë vrarë ose plagosur nga korriku deri në shtator. Kjo shifër është 42 për qind më e lartë se ajo e periudhës së njëjtë të vitit të kaluar, shkruan “Reuters”./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin