image Në takimin në New York, Osmani kërkon përmbyllje “urgjente” të çështjes së vizave
[wp-story id="814678"]

Politikë

Në takimin në New York, Osmani kërkon përmbyllje “urgjente” të çështjes së vizave

news image

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se ka kërkuar përmbyllje “urgjente” të çështjes së liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, gjatë takimit me përfaqësuesin e Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Borrelli më 20 shtator zhvilloi një takim në New York me liderët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Në takim, Osmani tha se ka potencuar edhe përkushtimin e Kosovës për “paqe e stabilitet dhe për rrugën euroatlantike”.

Kosova është shteti i vetëm në rajon që nuk është pjesë e lëvizjes së lirë pa viza në zonën Shengen. Së fundmi, është thënë se ky proces ka hyrë në fazën vendimtare dhe është paralajmëruar se ekziston një momentum i mirë për të shtyrë këtë çështje përpara.

Takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor me shefin e diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, u mbajt në kohën kur në Nju Jork zhvillohen takimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Bashkimi Evropian ende nuk ka dhënë detaje për këtë takim, por burimet diplomatike i kanë thënë më herët Radios Evropa e Lirë se në këtë takim do të bisedohet për situatën globale, e cila ka ndryshuar pas pushtimit rus të Ukrainës, por edhe për situatën aktuale në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Pikërisht, lufta në Ukrainë është përmendur disa herë si arsye shtesë që rajoni i Ballkanit Perëndimor të zgjidhë sa më shpejt çështjet e hapura, me qëllim që të parandalohen tensionet.

Bashkimi Evropian ndërmjetëson dialogun mes Kosovës dhe Serbisë që ka për qëllim normalizimin e plotë të raporteve. Vetë Borrell, gjatë rundit të fundit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë – që u mbajt pas rritjes së tensioneve në veri të Kosovës – tha se në kohën kur Rusia po vazhdon pushtimin e Ukrainës, “nuk është koha për rritjen e tensioneve, është koha të shikohet të gjenden zgjidhje dhe të zgjidhen mosmarrëveshjet e kamotshme”.

/GazetaSinjali/