image Mrekulli: I porsalinduri dhe nëna nxirren të gjallë pas katër ditësh në rrënoja

Botë

Mrekulli: I porsalinduri dhe nëna nxirren të gjallë pas katër ditësh në rrënoja

news image

Një foshnjë e porsalindur dhe nëna e tij janë shpëtuar nga rrënojat në Turqi, rreth 90 orë pas tërmetit të parë vdekjeprurës të së hënës.

Djali 10-ditës, i quajtur Yagiz, u mor nga një ndërtesë e rrënuar në provincën jugore Hatay.

Pamjet treguan se fëmija ishte nxjerrë me kujdes gjatë natës – një pamje e përshkruar nga mediat lokale si mrekulli.

Shpresat për gjetjen e shumë të mbijetuarve të tjerë po pakësohen, mes motit të ftohtë të ftohtë katër ditë pas katastrofës.

Megjithatë, përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë si në Turqi ashtu edhe në Sirinë fqinje – e cila u godit gjithashtu nga tërmetet.

I porsalinduri Yagiz u fotografua i mbështjellë me një batanije termike duke u transportuar në një ambulancë për të marrë trajtim.

Nënën e tij e nxorën me barelë. Nuk kishte përditësime të mëtejshme të disponueshme menjëherë për shëndetin e të dyve.

Kryetari i bashkisë së Stambollit Ekrem Imamoglu – ekipet e të cilit thuhet se ishin përfshirë në shpëtim – shkroi në Twitter për shpëtimin, duke thënë se ndodhi në qytetin Samandag.

Pamjet e siguruara nga agjencia e lajmeve Reuters treguan gjithashtu një burrë që po nxirrej nga rrënojat, megjithëse nuk dihej nëse ai kishte ndonjë lidhje me dy të tjerët.

Më shumë se 21,000 njerëz kanë vdekur – shumica në Turqi – pas lëkundjeve fillestare të mëngjesit të së hënës me magnitudë 7.8 dhe qindra pasgoditjeve që pasuan.

Ka pasur edhe frikë nga një katastrofë dytësore, pasi shumë njerëz janë lënë të pastrehë dhe nuk kanë strehim, ujë, karburant dhe energji elektrike.

Presidenti turk Recap Tayyip Erdogan e ka përshkruar atë si “katastrofën e shekullit”.

Figura të opozitës e kanë akuzuar Erdoganin për dështimin në përgatitjen e tërmetit dhe kanë vënë në pikëpyetje se si u shpenzuan 88 miliardë lira (4.6 miliardë dollarë; 3.8 miliardë paund) të mbledhura nga një “taksë për tërmetet”. Taksa – e vendosur për herë të parë pas një tërmeti masiv në 1999 që vrau më shumë se 17,000 njerëz – ishte menduar të ishte shpenzuar për parandalimin e fatkeqësive dhe zhvillimin e shërbimeve të urgjencës.

Kemal Kilicdaroglu, kreu i partisë kryesore opozitare të Turqisë tha të mërkurën se qeveria e Erdoganit “nuk është përgatitur për një tërmet për 20 vjet”.

Pavarësisht nga shkatërrimi, historitë e arratisjeve të jashtëzakonshme apo shpëtimeve heroike janë shfaqur gjatë ditëve të fundit.

Mijëra njerëz janë ofruar të birësojnë një vajzë e cila ka lindur nën një ndërtesë të shembur në veri-perëndim të Sirisë.

Kur ajo u shpëtua, foshnja Aya – që do të thotë mrekulli në arabisht – ishte ende e lidhur me kordonin e kërthizës me nënën e saj, e cila vdiq së bashku me anëtarët e tjerë të familjes.

/GazetaSinjali/