image MPJ-ja gjermane dënon ashpër vrasjen e policit, njofton se Sarrazin sot vjen në Kosovë

Siguri

MPJ-ja gjermane dënon ashpër vrasjen e policit, njofton se Sarrazin sot vjen në Kosovë

news image

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka reaguar për vrasjen e sotme të policit të Kosovës në pjesën veriore.

Vrasja e tij ka ardhur nga një grup i armatosur e i maskuar kriminal, që dyshohet të jenë serbë, sipas kryeministrit Albin Kurti.

“Dënojmë me termat më të ashpër sulmin e tmerrshëm ndaj Policisë së Kosovës. Mendimet tona janë me familjen e oficerit të vrarë dhe të plagosurit rëndë. Grupet e armatosura të paligjshme duhet të ndalojnë rrezikimin e jetëve. Autorët duhet të mbajnë përgjegjësi”.

“Manuel Sarrazin udhëton për në Kosovë sot”, ka shkruar ministria e Jashtme gjermane.

Sarrazin është emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor.

/GazetaSinjali/