image Mosekzekutimi i pagave dhe kërkimi i arsimtarëve me lista, Kurti e Murati dalin sot para mediave

Kosovë

Mosekzekutimi i pagave dhe kërkimi i arsimtarëve me lista, Kurti e Murati dalin sot para mediave

news image

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti bashkë me ministrin e tij të Financave kanë qenë dy emrat më të përfolur ditëve të fundit në vend, për shkak të qasjes që kanë pasur ndaj sindikatave që janë futur tashmë në grevë.

Kreu i MF-së, Hekuran Murati, ka marrë vendim që të mos iu ekzekutohen pagat atyre që marrin pjesë në greva, duke shkaktuar kështu reagime të shumta.

Nga Asociacioni i Komunave ka pasur presion të madh në drejtim të Qeverisë që të procedohen pagat për të gjithë dhe jo vetëm për një pjesë të punëtorëve, dhe duke se Qeveria do të veprojë.

Kështu ka bërë me dije Ramiz Lladrovci, derisa vetë Kurti dhe Murati do të dalin sot në një konferencë për media.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media”, ka njoftuar ZKM.

Konferencën do ta mbajnë bashkë në ndërtesën e Qeverisë dhe pritet të fillojë në orën 11:00.

/GazetaSinjali/