image Momenti kur ndodh tërmeti i fuqishëm në Japoni (VIDEO)

Botë

Momenti kur ndodh tërmeti i fuqishëm në Japoni (VIDEO)

news image

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 shkallësh të Rihterit ka goditur qytetin perëndimor të Japonisë, Ishikawa, ku raportohet se ka të plagosur dhe shembje të ndërtesave.

Tërmeti goditi sot në orën 14:42 (6:42 të mëngjesit, sipas kohës sonë lokale) në një thellësi prej 10 km ndërsa autoritetet konfirmuan se nuk ka kërcënime për cunami.

Agjencia Meteorologjike paralajmëroi për ndryshime të nivelit të detit më pak se 20 centimetra.

Sipas agjencisë, niveli i magnitudës e bën “të pamundur të qëndrosh në këmbë ose të lëvizësh pa u zvarritur”.

/GazetaSinjali/