image Fatkeqësia bërthamore në Fukushima: Japonia do të nisë të enjten lëshimin e ujit radioaktiv të trajtuar

Botë

Fatkeqësia bërthamore në Fukushima: Japonia do të nisë të enjten lëshimin e ujit radioaktiv të trajtuar

news image

Japonia do të nisë të enjten lëshimin e ujit radioaktiv të trajtuar nga centrali bërthamor Fukushima i goditur nga cunami në Oqeanin Paqësor, pavarësisht kundërshtimit nga fqinjët e saj.

Vendimi vjen disa javë pasi mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së miratoi planin.

Rreth 1.34 milion ton ujë – mjaftueshëm për të mbushur 500 pishina me madhësi olimpike – janë grumbulluar që nga cunami i vitit 2011 që shkatërroi uzinën.

Uji do të lirohet pas 30 vjetësh pasi të jetë filtruar dhe holluar.

Autoritetet do të kërkojnë që operatori i uzinës të “përgatitet menjëherë” që asgjësimi të fillojë më 24 gusht nëse kushtet e motit dhe detit janë të përshtatshme, tha kryeministri japonez Fumio Kishida pas një takimi të kabinetit të martën.

Kishida kishte vizituar fabrikën të dielën, duke nxitur spekulime se lirimi ishte i afërt.

Qeveria ka thënë se lëshimi i ujit është një hap i domosdoshëm në procesin e gjatë dhe të kushtueshëm të çmontimit të uzinës, i cili ndodhet në bregun lindor të vendit, rreth 220 km (137 milje) në veri-lindje të kryeqytetit Tokio.

Japonia ka mbledhur dhe ruajtur ujin e ndotur në depozita për më shumë se një dekadë, por hapësira po mbaron.

Tsunami i vitit 2011, i shkaktuar nga një tërmet me magnitudë 9.0, konsiderohet si fatkeqësia më e keqe bërthamore në botë që nga Çernobili.

Menjëherë pas kësaj, autoritetet krijuan një zonë përjashtimi e cila vazhdoi të zgjerohej pasi rrezatimi rrjedh nga uzina, duke detyruar më shumë se 150,000 njerëz të evakuohen nga zona.

Çfarë ndodhi në Fukushima?
Plani për çlirimin e ujit nga uzina ka shkaktuar alarm në të gjithë Azinë dhe Paqësorin që kur u miratua nga qeveria japoneze dy vjet më parë.

Ai ishte nënshkruar nga mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, i cili arriti në përfundimin se ndikimi mbi njerëzit dhe mjedisin do të ishte i papërfillshëm, por peshkatarët në rajon ende kanë frikë se shkarkimi i ujit të trajtuar do të dëmtojë reputacionin e kapjes së tyre dhe do të ndikojë në jetesën e tyre.

Tepco ka filtruar ujin për të hequr më shumë se 60 substanca radioaktive, por uji nuk do të jetë plotësisht pa rrezatim pasi do të përmbajë ende tritium dhe karbon-14, përkatësisht izotope radioaktive të hidrogjenit dhe karbonit që nuk mund të hiqen lehtësisht nga uji. Por ekspertët besojnë se ato nuk janë rrezik nëse nuk konsumohen në sasi të mëdha, sepse lëshojnë nivele shumë të ulëta rrezatimi.

Plani ka shkaktuar bujë në vendet fqinje, ku Kina është kundërshtari më i zëshëm. Ajo akuzoi Japoninë se e trajton oqeanin si “kanalizimet e saj private”.

Koreja e Jugut, megjithatë, e ka miratuar planin dhe ka akuzuar protestuesit për frikësim.

Njerëzit që jetojnë në Fukushima dhe përreth nuk janë gjithashtu të bindur se uji i trajtuar do të jetë i sigurt dhe shumë peshkatarë në vend kanë frikë se lirimi do të ndikojë në jetesën e tyre.

Si Koreja e Jugut ashtu edhe Kina kanë ndaluar importet e peshkut nga rrethinat e Fukushimës.

/GazetaSinjali/