image Ministri i jashtëm turk: Oligarkët rusë janë të mirëpritur në Turqi

Botë

Ministri i jashtëm turk: Oligarkët rusë janë të mirëpritur në Turqi

news image

Oligarkët rusë janë të mirëpritur në Turqi, por duhet të respektojnë ligjin ndërkombëtar për të bërë ndonjë biznes, citon Reuters të ketë thënë ministri i jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu.

Turqia ka kritikuar ashpër pushtimin e Rusisë në Ukrainë, por kundërshton sanksionet e vendosura nga aleatët e saj të NATO-s. Duke folur në konferencën ndërkombëtare të Forumit të Dohas, shkruan The Guardian.

Nëse oligarkët rusë… ose ndonjë qytetar rus duan të vizitojnë Turqinë, sigurisht që munden. Nëse do të thuash nëse këta oligarkë mund të bëjnë ndonjë biznes në Turqi, atëherë sigurisht. nëse është e ligjshme dhe jo kundër ligjit ndërkombëtar, unë do ta konsideroj atë. Nëse është kundër ligjit ndërkombëtar, atëherë kjo është një histori tjetër”, tha ministri Çavuşoğlu

Dy superjahte të lidhura me miliarderin rus Roman Abramovich janë ankoruar në resortet turke, raporton Reuters.

Qeveritë perëndimore kanë vënë në shënjestër Abramoviçin dhe disa oligarkë të tjerë rusë me sanksione.

/GazetaSinjali/