image Meta për situatën në Veri: Tendencë e Rusisë për krijim të tensioneve të reja, mbështesim veprimet legjitime të Republikës së Kosovës
[wp-story id="814678"]

Shqipëri

Meta për situatën në Veri: Tendencë e Rusisë për krijim të tensioneve të reja, mbështesim veprimet legjitime të Republikës së Kosovës

news image

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka deklaruar se tensionimi i situatës në komunat veriore të Kosovës, është një lojë tepër e rrezikshme për paqen dhe sigurinë në rajon dhe më gjerë.

Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se kjo  situatë përkon me tendencën e vazhdueshme të Rusisë dhe Vladimit Putinit për të përshkallëzuar luftën agresive në Ukrainë, dhe tërheqjen e vëmendjes së opinionit botëror me krijimin e tensioneve dhe vatrave të reja të krizës në vende të ndryshme të botës.

“Mbështesim çdo veprim të institucioneve shtetërore të Republikës së Kosovës, për të mbrojtur rendin demokratik e kushtetues të vendit dhe bëjmë thirrje për ulje të tensioneve. Qëndrojmë fuqishëm në mbështetje të së drejtës legjitime të shtetit të Kosovës për të zbatuar rendin dhe ligjin në tërë territorin e Republikës”, ka shkruar Meta.

“Bëjmë thirrje që drejtuesit shtetërorë dhe institucionalë të Kosovës, në bashkëpunim të ngushtë me SHBA, BE dhe NATO të gjejnë zgjidhjen e duhur për problemet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke zbatuar marrëveshjet e arritura me ndërmjetësimin e faktorit ndërkombëtar dhe në zbatim të Kushtetutës së Republikës së Kosovës”, ka shkruar tutje ai.

/GazetaSinjali/