image Messi i pafat, humb duelin ku PSG mund ta sigurojë titullin e Ligue 1

Futboll

Messi i pafat, humb duelin ku PSG mund ta sigurojë titullin e Ligue 1

news image

Lionel Messi do të humbasë ndeshjen e mundshme të Paris Saint-Germain për fitimin e titullit kundër Angers për shkak të një dëmtimi të Akilit.

PSG bëri një hap të madh drejt rikthimit të kurorës së Ligue 1 duke mundur Marseille 2-1 në ‘Le Classique’ të dielën, me Neymar dhe Kylian Mbappe që shënuan golat për skuadrën e Mauricio Pochettinos.

Messi kishte dy gola të përjashtuar gjatë asaj ndeshjeje, dhe tani ka marrë një goditje që do ta mbajë atë jashtë ndeshjes së radhës të PSG-së në Stade Raymond Kopa – ku ata mund të fitojnë trofeun me pesë ndeshje të mbetura.

Liderët e Ligue 1 do të kurorëzohen kampionë nëse mposhtin Angers të mërkurën mbrëma dhe Marseille humbet në shtëpi ndaj Nantes.

Messi do të ndjekë ndeshjen vetëm si spektator, me një deklaratë në faqen e PSG-së që konfirmon se ai ka pësuar dëmtim të tendinit.

Në deklaratë thuhet: “Lionel Messi po trajtohet për një inflamacion në tendinën e tij të majtë të Akilit. Ai do të shikohet sërish pas 48 orësh”.

Pochettino ka zbuluar gjithashtu se Marco Verratti dhe Presnel Kimpembe do të humbasin udhëtimin te Angers për shkak të lëndimit, ndërsa Neymar do të vuajë një pezullim.

“Disa lojtarë si Leo Messi, Marco Verratti dhe Presnel Kimpembe do të mungojnë nesër sepse janë ende duke u trajtuar. Neymar Jr do të jetë i suspenduar”, tha argjentinasi në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Kjo do të jetë një mundësi që lojtarët që nuk luajnë shumë të kenë kohë për të luajtur dhe kjo do t’u mundësojë lojtarëve të rinj të fitojnë përvojë”.

Messi tashmë është detyruar të humbasë 10 ndeshje në Ligue 1 për shkak të lëndimit që kur iu bashkua PSG-së në një transfertë të lirë pas largimit të tij të papritur nga Barcelona verën e kaluar.

34-vjeçari mund të marrë akoma më shumë kohë jashtë fushës nëse vlerësimi i tij në mesjavë nuk jep rezultate pozitive, me PSG që do të luajë si mikpritës ndaj Lens më 23 prill.

/GazetaSinjaliSport/