image Merret vendimi, SHBA do të ndëshkojë bankat që bëjnë biznes me zyrtarë kinezë

Botë

Merret vendimi, SHBA do të ndëshkojë bankat që bëjnë biznes me zyrtarë kinezë

news image

Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi sot një ligj që prezanton dënimet për bankat amerikane që bëjnë biznes me zyrtarë kinezë të cilët zbatojnë ligjin e ri drakonian të sigurisë kombëtare në Hong Kong.

Senati po ashtu i dërgoi dokumentin presidentit Donald Trump për nënshkrim.

Ligji u miratua unanimisht në Senat dhe Dhomën e Përfaqësuesve, që është një shembull i rrallë i marrëveshjes midis demokratëve dhe republikanëve, por edhe një tregues se Uashingtoni shqetësohet për shembjen e autonomisë së ish-kolonisë britanike dhe qytetit që supozohej të ishte qendra më e lirë financiare në Kinë, transmeton Reuters./Gazeta Sinjali/