image Mercedes-Benz shfaq pamjet e makinës së saj që nuk ka timon

Automjete

Mercedes-Benz shfaq pamjet e makinës së saj që nuk ka timon

news image

Në janar të këtij viti, para se pandemia të anulonte shfaqjet automobilistike dhe të detyronte zbulimin e automjeteve të reja për të dalë virtuale, Mercedes-Benz tregoi një koncept të çuditshëm, futuristik në Show Consumer Electronics Show në Las Vegas. Tani, ka disa pamje të makinës luksoze që qarkullon nëpër rrugë.

Koncepti quhet Vision AVTR. Ideja prapa automjetit, tha Mercedes, ishte të krijonte një “bashkëveprim krejtësisht të ri midis njeriut, makinës dhe natyrës”, shkruan Business Insider, Transmeton Gazeta Sinjali.

Në vend të timonit, koncepti ka një “element kontrolli shumëfunksional” në tunelin qendror që drejtuesit operojnë me një dorë. “Duke vendosur dorën në njësinë e kontrollit, pjesa e brendshme merr jetë dhe automjeti njeh shoferin nga rrahjet e zemrës dhe frymëmarrjen e tij”, thuhet në deklaratën e Mercedes.

Mercedes synonte t’i jepte Vision AVTR një dizajn më organik sesa automjetet në rrugë sot, dhe përfshinte 33 “përplasje bionike” në pjesën e pasme të makinës që duken si pjesa e pasme e një zvarraniku. /Gazeta Sinjali/

Shihni Vision AVTR në veprim më poshtë: