image Mediumi gjerman: Faktor destabilizimi është Serbia, veriu i Kosovës një lloj vrime e zezë - Sinjali

Mediumi gjerman: Faktor destabilizimi është Serbia, veriu i Kosovës një lloj vrime e zezë

news image

Mediumi gjerman “Bayerisches Rundfunk”, i ka kushtuar një artikull vendeve të Ballkanit, duke thënë se situata aty mund të përshkallëzojë si pasojë e konflikteve të vjetra.

Si destabilizues kryesor, mediumi gjerman e sheh Serbinë, për të cilën, dy autorët kanë thënë se mbetet “pika kyçe kur bëhet fjalë për tensionet dhe konfliktet etnike në të gjithë rajonin”.

Aleksandar Vuçiq, i cili u konfirmua qartë në detyrë në zgjedhjet presidenciale në fillim të prillit, ka një mënyrë për të nxehur fillimisht konfliktet dhe më pas për t’u paraqitur si një ndërmjetës i madh – për shembull duke pasur parasysh trazirat nacionaliste në Republikën Srpska. Mesazhi për perëndimin këtu është: Vetëm Serbia ka një lidhje reale me klikën e pushtetit të Dodikut në Banja Luka dhe kështu garanton paqen“, thuhet në artikull.

Mediumi gjerman ka shkruar se Rusia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, ashtu si edhe Kina, madje edhe disa vende të BE-së, përfshirë Spanjën dhe Greqinë.

“Për Beogradin dhe shumicën e serbëve, Kosova është pjesë e Serbisë dhe fjalët “Kosovo je Srbija”, “Kosova është Serbi” janë skalitur në muret e shtëpive serbe apo urave të autostradave edhe më shpesh sesa mbishkrimet e kriminelit të luftës Mlladiq”, thuhet në artikull.

“Që nga pavarësia e Kosovës në vitin 2008, konflikti mes Beogradit dhe Prishtinës është ndezur vazhdimisht, ku pika më e fundit ishte mosmarrëveshja për targat e veturave në vjeshtën e vitit 2021. Serbia kurrë nuk i ka njohur targat e Kosovës, dhe si përgjigje ndaj kësaj, kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka vendosur që tash e tutje të ndodhë edhe e kundërta, veturat me targa të Serbisë nuk lejohen më të kalojnë kufirin.”

Qyteti i ndarë i Mitrovicës

“Situata në Mitrovicën e Veriut, është veçanërisht problematike. Pjesa veriore e qytetit është e banuar kryesisht nga serbët. Në jug të Mitrovicës së Kosovës jetojnë kryesisht kosovarë që flasin shqip. Situata në qytetin me gjithsej 80 mijë banorë nuk është shpërthyese, por tregon se sa e vështirë dhe ndonjëherë e çuditshme është bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe serbëve, më shumë se 20 vjet pas përfundimit të luftës së Kosovës. Ndarja faktike e qytetit ndikon në tërë jetën. Që nga përfundimi i luftës në Kosovë, banorëve u është premtuar se ura ndërmjet pjesës veriore dhe jugore të qytetit do të hapet për qarkullimin e makinave. Por kjo nuk ka ndodhur ende. Dhe shumë janë skeptikë se kjo do të ndryshojë ndonjëherë.”

Pushtimi rus i Ukrainës nxit frikë në Kosovë

“Pavarësisht pavarësimit nga Serbia, e cila u shpall në fillim të vitit 2008, i gjithë veriu i Kosovës mbetet një lloj toke e askujt edhe sot e kësaj dite. Zyrtarisht, zona administrohet nga kryeqyteti, Prishtina, i cili është vetëm 40 kilometra larg. Në realitet, zona rreth Mitrovicës së Veriut, ku jetojnë rreth 50,000 serbë, është një lloj vrime e zezë. Qeveria qendrore në Prishtinë nuk ka shumë për të raportuar atje: në anën tjetër të urës së Ibrit, veturat ose nuk kanë ose targa të vjetra jugosllave, dinarët serbë pranohen gjithashtu si mjet pagese kur bëjnë pazar, dhe banorët janë. madje u lejua të votojë në zgjedhjet serbe.”

Pushtimi rus i Ukrainës po ngjall frikën në Kosovë se Serbia mund të marrë si model epshin rus për pushtet. Të paktën kështu shprehet ministrja e Jashtme e Kosovës Donika Gërvalla-Schwarz: “Ne nuk e dimë nëse Serbia po e interpreton atë që po ndodh në Ukrainë në atë mënyrë që tani është hapur rruga për krijimin e realiteteve të tjera edhe në Ballkan. Që sjellja e Serbisë muajt e fundit është karakterizuar nga agresion i fortë verbal dhe shpresojmë që të mos shqetësohemi pa nevojë, por realiteti këtu në këtë fushë mund të ndryshojë shumë shpejt”.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin