image Macron i kërkon Erdoganit të “luftojë” evazionin rus ndaj sanksioneve perëndimore nëpërmjet Turqisë

Botë

Macron i kërkon Erdoganit të “luftojë” evazionin rus ndaj sanksioneve perëndimore nëpërmjet Turqisë

news image

Emmanuel Macron i ka kërkuar Rexhep Tajip Erdoganit që të “luftojë” evazionin rus ndaj sanksioneve perëndimore nëpërmjet Turqisë.

Presidenti francez “theksoi shqetësimin për të luftuar çdo shmangie të sanksioneve në fuqi”, tha zyra e tij, pasi ai foli me homologun e tij turk me telefon në përvjetorin e një viti të pushtimit të Rusisë ndaj fqinjit të saj.

Ai shtoi se “presioni dhe izolimi i Rusisë duhet të rritet” për të detyruar Moskën të “heqë dorë” nga sulmi i saj.

Erdogan ka mundur të mbajë marrëdhënie me presidentin rus, Vladimir Putin, duke refuzuar t’i bashkohet sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë dhe duke rritur tregtinë dypalëshe gjatë luftës.

Udhëheqësi turk ka përdorur marrëdhëniet e tij të mira me Moskën dhe Kievin për t’u përpjekur të ndërmjetësojë për t’i dhënë fund konfliktit.

Turqia priti dy raunde të hershme të bisedimeve të paqes dhe ndihmoi në arritjen e një marrëveshjeje të mbështetur nga OKB për rivendosjen e dërgesave të grurit ukrainas nëpër Detin e Zi.

Erdogan gjithashtu është përpjekur vazhdimisht të sjellë Putinin dhe ukrainasin Volodymyr Zelenskiy në Turqi për bisedime armëpushimi.

Zyra e tij tha se ai bëri thirrje për një “paqe të drejtë” në Ukrainë në një telefonatë të premten me Putinin.

/GazetaSinjali/