image Libani mbetet në errësirë të plotë, i mbaron energjia elektrike
[wp-story id="814678"]

Botë

Libani mbetet në errësirë të plotë, i mbaron energjia elektrike

news image

Libani është zhytur në errësirë ​​pas një ndërprerje të energjisë që pritet të zgjasë për disa ditë.

Rrjeti kombëtar u mbyll plotësisht pasi të dy stacionet kryesore të energjisë mbaruan karburantin, sipas raporteve, raporton Metro.

Stacionet e energjisë ndaluan punën pasi furnizimet me naftë ishin shteruar dhe prodhimi i energjisë ra nën 200 megavat (që është e mjaftueshme vetëm për të furnizuar afërsisht 5,000 shtëpi).

Një zyrtar qeveritar tha se ndërprerja mund të zgjasë gjatë gjithë fundjavës, duke e lënë popullsinë prej rreth gjashtë milionë njerëz në errësirë ​​të plotë.

“Rrjeti libanez i energjisë ndaloi plotësisht punën mesditën e sotme dhe nuk ka gjasa që ai të funksionojë deri të hënën e ardhshme, ose për disa ditë”, tha ai.

Ndërprerjet kanë qenë një problem në Liban që nga përfundimi i luftës së tij 15-vjeçare civile në 1990, dhe vendi i vogël mbështetet shumë në karburantet e importuara.

Shumë qytetarë mbështeten në gjeneratorët privatë që punojnë me naftë, megjithëse kjo është gjithashtu në mungesë./GazetaSinjali/

Mandatory Credit: Photo by Daniel Carde/ZUMA Press Wire/REX/Shutterstock (12413836w) A residence, bottom center, is lit by the electricity provided from a generators while most of the buildings are dark as they experience electrical outages in Beirut, Lebanon on Sept. 2, 2021. Lebanon has been experiencing electrical outages as the state only provides 2-3 hours of electricity per day to Beirut, so people must rely on solar power and generators that require diesel fuel, which is not easy to obtain because it is sold on the black market at higher rates. For a private generator service, providers charge LL1 million or about $666.67 at the official exchange rate per 5 amps, enough to power an AC unit for on room, a cost higher than a month?s rent for many Lebanese, which is more than many can afford. Electricity shortages in Beirut, Lebanon - 02 Sep 2021
(FILES) This file photo taken on April 3, 2021, shows an aerial view of Lebanon's capital Beirut in darkness during power outage, with the Electricite du Liban (Electricity Of Lebanon) national company headquarters in the foreground. - As Lebanon's economy tanks, foreign envoys are resorting to increasingly undiplomatic language to make clear their exasperation with politicians who demand bailout cash without delivering basic reforms in return. Donors have conditioned any financial aid to the Mediterranean country on the establishment of a new government to enact urgently needed reforms that would tackle endemic graft. (Photo by Dylan COLLINS / AFP) (Photo by DYLAN COLLINS/AFP via Getty Images)
Mandatory Credit: Photo by Daniel Carde/ZUMA Press Wire/REX/Shutterstock (12413836p) Cars are parked on the street in front of a residential building without electricity in the Bourj Hammoud suburb of Beirut, Lebanon on Sept. 2, 2021. Lebanon has been experiencing electrical outages as the state only provides 2-3 hours of electricity per day to Beirut, so people must rely on solar power and generators that require diesel fuel, which is not easy to obtain because it is sold on the black market at higher rates. For a private generator service, providers charge LL1 million or about $666.67 at the official exchange rate per 5 amps, enough to power an AC unit for on room, a cost higher than a month?s rent for many Lebanese, which is more than many can afford. Electricity shortages in Beirut, Lebanon - 02 Sep 2021