image Leonardo flet për momentet më të bukura tek PSG, liston transferimin e Messit në dy vendet e para

Futboll

Leonardo flet për momentet më të bukura tek PSG, liston transferimin e Messit në dy vendet e para

news image

Leonardo ka folur për krenarinë e tij për realizimin e transferimit të vetëm në karrierën e Lionel Messit, me brazilianin që ndihmoi për të marrë shtatë herë fituesin e Topit të Artë në Paris Saint-Germain gjatë verës së vitit 2021.

Një kalim i tillë ishte spekuluar për disa kohë, por një lëvizje e madhe më në fund u vendos pasi u bë e qartë se argjentinasi ikonë do të largohej nga Barcelona si lojtar i lirë.

Në rolin e tij si drejtor i sportit, Leonardo kontribuoi që një tjetër amerikano-jugor t’i bashkohej atij në kryeqytetin francez.

Leonardo tha për L’Equipe: “Ne kishim menduar shumë për këtë, po. Ne kishim folur për këtë, por Messi kurrë nuk kishte menduar shumë për largimin nga Barcelona.

Ishin momentet e fundit para ardhjes së tij që ishin vendimtare. Më pas, gjithçka bëhet pak më normale, por ju bëtë transferimin e vetëm të Messit në karrierën e tij!

Kronologjikisht janë Pele, Maradona, Messi. Ai është në Olimp. Pra, kur bëj një bilanc të tre viteve të mia, shoh një finale të Ligës së Kampionëve, një gjysmëfinale, titullin e 10-të të ligës, shtatë trofe kombëtarë dhe kam nënshkruar me Messin”.

Leonardo vazhdoi duke shtuar kujtimet e tij më të bukura në PSG: “Ka dy momente shumë domethënëse për mua, edhe nëse nuk më pëlqen të zgjedh më të mirët.

E para është nënshkrimi, në të njëjtën ditë, me [Marco] Verratti dhe [Zlatan] Ibrahimovic (në 2012). Nuk ishte rastësi që një i ri nga divizioni i dytë italian dhe një yll i futbollit botëror mbërritën në të njëjtën kohë. I dyti është Messi. Këto janë dy data të mëdha.”

/GazetaSinjaliSport/