image Lavrov: Armët që janë dërguar në Ukrainë po shiten në Kosovë e Shqipëri
[wp-story id="814678"]

Botë

Lavrov: Armët që janë dërguar në Ukrainë po shiten në Kosovë e Shqipëri

news image

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov sulmoi sërish politikën e Perëndimit në lidhje me luftën në Ukrainë.

“Ata po përpiqen ta kthejnë Moldavinë në një Ukrainë të dytë”, tha Lavrov gjatë një interviste televizive teksa tha se armët që Perëndimi i ka dërguar Ukrainës kanë nisur të shiten në tregun e zi, duke përfshirë edhe vendin tonë.

Lavrov tha se armët perëndimore po shiten në Shqipëri edhe Kosovë.

Ai tha se shpreson që Perëndimi të kuptojë të gjitha rreziqet, që lidhen me furnizimin me armë të rënda në Ukrainë.

“Unë me të vërtetë shpresoj që përveç politikanëve që kërkojnë në mënyrë të papërgjegjshme që t’i japin Ukrainës çfarë do lloj gjëje që ajo kërkon, ka ende njerëz ushtarakë që kuptojnë se çfarë është në rrezik dhe që kuptojnë rreziqet që lidhen me të”, tha Lavrov.

Lidhur me bisedimet e ngrira të paqes me Ukrainën, ministri i Jashtëm rus tha se vetë Kievi ka nënshkruar se nuk dëshiron negociata me Rusinë, shkruajnë mediat greke.

Ne ende nuk e kuptojmë se çfarë lloj udhëzimesh merr Zelensky nga mësuesit e tij në Uashington dhe Londër”, tha ai.

I pyetur për ofertën e Ukrainës për t’u anëtarësuar në BE, Lavrov tha : “Nuk e di nëse Ukrainës do t’i jepet një udhërrëfyes për t’u përgatitur për anëtarësim. Nëse kjo ndodh, atëherë do të thotë vetëm një gjë, se BE-ja është edhe një herë gati të mbyllë sytë ndaj të gjitha kritereve të saj që kanë ekzistuar gjithmonë për kandidatët dhe është e gatshme të udhëhiqet vetëm nga konsideratat gjeopolitike”.

/GazetaSinjali/