image Laporta: Barcelona do t'i paguajë Messit borxhet e papaguara deri në vitin 2025

Futboll

Laporta: Barcelona do t’i paguajë Messit borxhet e papaguara deri në vitin 2025

news image

Joan Laporta ka diskutuar situatën aktuale në Barcelonë , duke u fokusuar kryesisht në vështirësitë financiare të klubit, paratë që i detyrohen Lionel Messit dhe rinovimin e mundshëm të kontratës së Xavi Hernandez.

Presidenti i Barcelonës ka zbuluar se klubi ende i detyrohet Messit pagesat e papaguara, të cilat pritet të përfundojnë pas disa vitesh.

“Ajo që i detyrohet është shtyrja e pagave që është rënë dakord me bordin e mëparshëm dhe që prodhon pagesa të papaguara që përfundojnë në vitin 2025”, tha Laporta për La Vanguardia.

Presidenti diskutoi gjithashtu vendimin e Messit për të refuzuar përparimet e Barcelonës dhe për të nënshkruar në vend të Inter Miami.

“Ne kishim një marrëveshje me La Ligën që do t’i kushtonim një pjesë të burimeve që kemi për Messin”, tha Laporta.

“Ishte përfshirë në planin e qëndrueshmërisë. Ne ia komunikuam Jorge Messit, i cili më tha se Messi kishte pasur një vit shumë të vështirë në Paris dhe se donte më pak presion.

“Me opsionin tonë, ai do të kishte vazhduar të ishte nën presion dhe e kuptova vendimin e tij [për të shkuar në Inter Miami]”, deklaroi Laporta.

/GazetaSinjaliSport/